Kodeks Pracy – podsumowanie zmian w 2022 roku
WygasaNie jest tajemnicą, że wszelkie kwestie powiązane ze stosunkiem pracy bardzo szczegółowo reguluje Kodeks pracy. To akt prawny, który dotyczy zarówno pracowników, jak i pracodawców. Warto więc zapoznać się z nadchodzącymi zmianami.
Nowelizacja Kodeksu pracy w 2022 roku – od kiedy?
Na wstępie należy podkreślić, że na ten moment nie wprowadzono zmian w ustawie. Są one jednak nieuniknione, co wynika z dyrektyw unijnych. Polska, jako państwo członkowskie UE, ma obowiązek dostosować przepisy prawa tak, aby ich treść była spójna na terenie całej organizacji.
Nowelizacja miała być wdrożona do 1 sierpnia 2022 roku, jednak jej szczegóły są nadal dopracowywane. Świadcząc usługi księgowe w Dąbrowie Górniczej, stale monitorujemy, na jakim etapie są prace. Zmian można spodziewać się zmian na przełomie bieżącego i przyszłego roku.
Jakie zmiany nastąpią w Kodeksie pracy?
To, jakie zmiany nastąpią w najbliższym czasie, nie jest jednak tajemnicą. Przede wszystkim nastąpi nowelizacja w zakresie umów na czas określony. Do tej pory pracodawcy nie byli zobowiązani do podawania przyczyny ich wypowiedzenia. W najbliższym czasie stanie się to jednak konieczne. Co więcej, pracodawca będzie musiał wcześniej poinformować odpowiednią organizację związkową o swoim zamiarze.
Poważną i potrzebną zmianą będzie także udogodnienie dla rodziców dzieci do 8 roku życia. Taki pracownik zyska prawo do złożenia wniosku o elastyczną organizację czasu pracy. Mowa tu m.in. o skróconym tygodniu pracy czy jej ruchomym czasie. Pozostali pracownicy najprawdopodobniej będą mogli skorzystać z tzw. okazjonalnej pracy zdalnej.
Planowanych zmian jest znacznie więcej, toteż nie sposób wymienić je wszystkie. Wskazane powyżej wydają się jednak najbardziej istotne z perspektywy obu stron stosunku pracy.